RADY PRE ZAČIATOČNÍKOV

  Ako si vybrať tenisovú raketu

  Každá tenisová raketa má rôzne parametre, podľa ktorých sa dá usúdiť, či je vhodná pre určitú výkonnostnú kategóriu tenisových hráčov. Tieto parametre ovplyvňujú schopnosť hry, pohodlie a komfort pri hre a tým pádom aj výsledok športového výkonu. Cena rakiet sa bežne pohybuje od cca 20 do 260 €. Rakety v cenovej výške do cca 100 € bývajú už vypletené od výrobcu. Použitý výplet zohľadňuje vlastnosti rakety a cieľové zaradenie podľa pokročilosti. Drahšie rakety bývajú predávané bez výpletu. Je to predovšetkým z dôvodu, aby viac skúsení hráči zvolili výplet, ktorý je dôležitý pre ich štýl hry. V článku sa dočítate, ako si vybrať tenisovú raketu, aká raketa je vhodná pre začiatočníkov? Prečo ťažšia raketa pre hráča s menej schopnosťami znamená viac trápenia? 

  Pri tenisových raketách rozlišujeme rôzne parametre, ktoré sú popísané nižšie.

  Veľkosť hlavy rakety

  Veľkosť hlavy je daná v cm2 alebo v in2 a pohybuje sa v rozmedzí 600 - 760 cm2. Čím je väčšia hlava rakety, tým je pravdepodobnejší úspešný úder do loptičky. Toto môže byť výhoda pre začínajúcich hráčov. Zväčšená hlava Vám pomôže odpáliť loptičku razantnejšie. Na druhú stranu, raketa s menšou hlavou je presnejšia a rýchlejšia. Raketa s menšou hlavou sa odporúča hráčom, ktorý už majú nejaké tenisové skúsenosti.

  Všeobecne poznáme 4 kategórie:

  1. midsize: viac ako 600 cm2
  2. midplus: 601 - 689 cm2 
  3. oversize: 690 - 739 cm2 
  4. super oversize: menej ako 740 cm2

  Hmotnosť rakety

  Hmotnosť rakety je jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere rakety. Začiatočníci by si mali zvoliť ľahšiu raketu, nakoľko je lepšie kontrolovateľná, ale aj menej presná. Ťažká raketa je populárna pri pokročilých hráčoch, je horšie ovládateľná, ale vďaka väčšiemu švihu za Vás urobí viac práce. Hmotnosť rakety sa udáva v gramoch bez výpletu. 

  Rakety môžeme rozdeliť do 4 kategórií:

  1. ultra ľahká: menej ako 240 g 
  2. ľahká: 241 - 280 g 
  3. stredne ťažká: 281 - 300 g 
  4. ťažká: viac ako 301 g

Veľkosť gripu (rukoväť)

Dôležitou časťou každej tenisovej rakety je jej rukoväť, tzv. grip. Je osemboký a jeho obvod meria 12 až 14 cm. Pri výbere gripu však pamätajte na jednoduchú vec a to,že veľkosť gripu je možné zvýšiť, ale nemožno väčšinou znížiť. Ak teda váhate, prípadne ste na rozmedzí hodnôt - voľte menší grip a pridajte na neho omotávku. Grip sa vyrába v rôznych hrúbkach a prevedeniach.

Podľa obvodu gripu rozdeľujeme rakety takto:

 • L0 Detská ruka: EU 100-102mm, US 4"
 • L1 Detská ruka: EU 103-105mm, US 4 1/8" 
 • L2 Juniorská alebo menšia ženská ruka: EU 106-108mm, US 4 1/4"
 • L3 Menšia mužská ruka / väčšia ženská ruka: EU 109-111mm, US 4 3/8"
 • L4 Priemerná mužská ruka: EU 112-114mm, US 4 1/2" 
 • L5 Väčšia mužská ruka: EU 115-117mm, US 4 5/8" 

Ako určiť veľkosť gripu? Ktorú veľkosť potrebujem?

Existujú 2 spôsoby, podľa ktorých dokážete určiť ideálnu veľkosť gripu.

 1. Jednoduchší, ale menej presný spôsob na určenie správnej veľkosti je taký, že chytíte tenisovú raketu do ruky a následne do medzery medzi dlaňou a končekmi prstov skúsite vložiť ukazovák druhej ruky. V prípade optimálnej veľkosti gripu by priestor pre prst nemal byť ani voľný ani tesný.

 2. Presnejší výsledok dostanete po zmeraní vzdialenosti od konca prsteníkak druhej čiare na ruke (čiara hlavy). Táto vzdialenosť v milimetroch určuje veľkosť gripu, ktorú potrebujete (na základe hodnôt uvedených v tabuľke vyššie). 

Vyváženie rakety

Raketa môže byť vyvážená smerom do hlavy, na stred alebo do ruky. Všeobecne je vyváženie do hlavy dôležité pre zosilnenie úderu. Zosilnenie do ruky pridáva na citu a lepšie sa tak kontroluje umiestnenie lopty. Vyváženie je merané od konca rukoväte smerom do hlavy rakety.

Výplet rakety

Polyesterové výplety - majú výbornú životnosť ale nehodia sa pre začiatočníka a rekreačného hráča, pretože neposkytuje moc zosilnenie. V dnešnej dobe sú možné kombinácie polyesteru s nylonom, príp. prírodným črievkom. Tieto kombinácie poskytujú odolnosť polyesteru a cit nylonu.

Kevlarove výplety - najviac odolný materiál. Je veľmi tuhý. Obvykle je preto kombinovaný s nylonom a vznikajú tak kevlarové hybridy. Tieto struny však poskytujú minimum zosilnenie a komfortu. Nehodia sa vôbec pre začiatočníkov a pokročilým sa odporúča povoliť o 10 % vypnutie strún a tak kompenzovať tuhosť kevlarového vlákna.

Životnosť a výdrž výpletu

Dlhá trvanlivosť výpletu je dobrá vlastnosť, ale na druhú stranu nie sú odolné struny tak dobré na hru. Odolný výplet je väčšinou zo silnejších vlákien a vlákien odolných voči treniu. To však tiež znamená, že je menej elastický a menej pružný, ako napríklad tenšie vlákna na báze nylonu, ktoré menej vydržia, ale zase poskytujú výborné herné vlastnosti.

Všeobecne platí, že by ste si mali nechať raketu prepliesť, akonáhle sa nám výplet štiepi a je viditeľne poškodený alebo povoľuje a struny sa nám po údere posúvajú. Rovnako, ak si zakúpite raketu a výplet sa Vám zdá príliš tvrdý alebo naopak povolený, je rozumné nechať si raketu vypliesť nanovo. Ak Vám výplety nevydržia dlho, voľte skôr silnejší priemer struny.

Priemer výpletu rakety

Výplety sa vyrábajú v priemere od 1 mm do 1,5 mm. Najpoužívanejšie u hráčov je v rozmedzí od 1,2 do 1,35 mm. Platí tu, že čím väčší priemer, tým väčšia výdrž a menšia pružnosť výpletu a naopak.

Napnutie strún rakety

Po výbere výpletu je ďalším krokom je napnutie. Všeobecne platí, že mäkší výplet umožňuje zosilnenie, tvrdší výplet kotrolu lopty. Začiatočníci teda mäkší výplet, skúsení hráči tvrdšie výplety. Každá raketa má doporučené pnutie. Pokiaľ nemá hráč špecifické želanie, mal by si nechať vypnúť výplet na prostrednú hodnotu tohto odporúčaného pnutia.

Typy výpletu rakety

Rovnako ako u ostatného tenisového vybavenia, i u výpletov rôzny výrobcovia používajú rôzne kategórie pre triedenie výpletov. Všeobecne môžme povedať, že existujú výplety:

 1. Pre silu - akonáhle lopta udrie do strún, tie absorbujú jej energiu a maximum tejto energie vrátia lopte späť.
 2. Pre kontrolu - niekedy majú hráči k dispozícii dostatok vlastnej energie, potrebujú však lepšie kontrolovať hru. Tieto struny poskytujú zvýšenú kontrolu lopty za účelom jej presného umiestnenia s maximaálnym citom.
 3. Trvanlivé - hlavnou príčinou praskania strún je trenie. Aklo sa struny o seba trú pri pohybe vpred a vzad, môžu sa narezať. Keď sa zárezy príliš prehĺbia, struna praskne.
 4. Pre ochranu paže - pri úderoch lopty do rakety vznikajú vibrácie, ktoré môžu spôsobiť bolesti - tzv. tenisový lakeť. Mimoriadne mäkké struny optimálne tlmia vibrácie spôsobené dopadom lopty, čo zaručuje pohodlie.

Zaujímavé články: VIBRASTOP (tlmič) 

                               Nové alebo ohraté tenisové loptičky