TENISOVÉ REBRÍČKY

Rebríček ATP

Rebríček ATP je rebríček poradia hráčov (tenistov), ktoré zostavuje ATP (Association of Tennis Professionals) na základe dlhodobých výsledkov profesionálnych turnajov. Nový rebríček je zvyčajne zverejnený každý pondelok a zahŕňa body, ktoré tenisti získali na turnajoch za posledných 52 týždňov. Pre dvojhru a štvorhru sa zostavujú samostatné rebríčky.
Rebríček je oficiálne určený na kvalifikovanie a nasadzovanie tenistov do turnajov. Okrem toho sa, najmä v médiách, používa ako jednoduchý spôsob merania úrovne jednotlivých tenistov.

Okrem týchto základných rebríčkov pre dvojhru a štvorhru sa v priebehu roka vytvára aj rebríček ATP Race to London, z ktorého 8 najlepších tenistov / tímov sa zúčastni záverečného turnaja majstrov v Londýne. 

Spôsob vypočítania a zostavenie aktuálneho rebríčka ATP:

  • Body sa prideľujú za účasť (postup do ďalších kôl, víťazstvo) v jednotlivých turnajoch okruhu ATP, prípadne i Challengeroch a turnajoch okruhu ITF.
  • Započítavajú sa body z 13 tzv. "povinných" turnajov (4 granslamové turnaje a 9 turnajov série Masters) a 5 najlepších výsledkov z ďalších turnajov, čiže spolu 18 turnajov.
  • Pokiaľ sa tenista niektorých "povinných" turnajov nezúčastnil, počítajú sa mu namiesto toho body z iného turnaja.
  • Body za turnaje ITF (séria Futures) sa započítavajú až druhý pondelok po týždni, v ktorom sa turnaj konal.
  • Účastníkom záverečného Turnaja majstrov sa počítajú body aj z tohto turnaja (majú teda započítané body z 19 namiesto 18 turnajov).
  • Body z turnajov zostávajú v rebríčku započítané 52 týždňov. Výnimkou sú body za Turnaj majstrov, ktoré sú z rebríčka odčítané nasledujúci pondelok po poslednom turnaji ATP nasledujúceho roka.

Rebríček WTA

Rebríček WTA je taktiež založený na súčte bodov tenistiek za posledných 52 týždňov. Poradie je určená na základe najlepších výsledkov zo 16 turnajov pri dvojhre a 11 turnajov pri štvorhre.

Započítavajú sa vždy tie turnaje, na ktorých hráč získal najväčší počet bodov. Musia však zahŕňať body zo 4 grandslamových turnajoch, turnajoch Premier Mandatory a záverečného turnaja majsteriek (BNP Paribas WTA Championships).

Pre 20-tku najlepších (TOP 20) sa povinne započítavajú aj 2 najlepšie výsledky z turnajov Premier 5.
Podmienkou pre umiestnenie v rebíčku WTA je tiež získanie bodov na minimálne 3 turnajoch, alebo získanie najmenej 10 bodov do rebríčka dvojhry a taktiež rovnaký počet bodov aj pre štvorhru v jednom alebo viacerých turnajoch.

Rebríček Road to Singapoure je zostavený len na základe výsledkov počas prebiehajúceho roka. Záverečného turnaja sa zúčastní najlepších 8 tenistiek, pričom sa počíta najlepších 16 výsledkov turnajov. Pri štvorhre sa počíta najlepších 11 výsledkov na turnajov pri jednotlivých pároch.